2014 rugpjūčio 01
Kategorijos: Visa kita
Raktažodžiai: , , ,

Kai krenta į akį mergina ar vaikinas, prasideda įvairios „kabinimo“ variacijos, pasimatymo organizavimai ir kiti jausmai. Labai svarbus susipažinimo ir flirtavimo procesas užverda telefone per „Facebook“, „Skype“ ar tiesiog siunčiant SMS. Tie, kas išbandė pastarąjį būdą (o jų tikrai daug), žino, kaip svarbu padaryti gerą įspūdį. Viena vertus, lengviau siųsti SMS – daugiau drąsos, o ir pakanka laiko išvynioti gudrią mintį. Kita vertus, nematant žmogaus veido, jo reakcijos, sunku suprasti ar pataikei, ar nelabai.

Jei kokia SMS nepavyksta, kita, žiūrėk, būna geresnė ir atperka abi. Tačiau būna taip, kad viena SMS gali iškart ir negrįžtamai numarinti bet kokius galimus santykius. Apklausę pažįstamus vaikinus ir merginas bei apibendrinę žmonijos patirtį, papasakosime apie kelias kategorijas tokių rizikingų SMS.

1. Nenatūralus, o dar blogiau – natūralus jausmingumas

„Nuo to laiko, kai tave išvydau, visų kitų daugiau nematau, vien tik tave“ – tokio tipo SMS tinkamos siųsti Valentino dienos proga ar tada, kai jau užsimezgusi tvirta abipusė simpatija. Jei pažintis tik prasideda ir dar net nebuvot pirmam pasimatyme, toks romantikos pliūpsnis atrodys keistai ir banaliai. Dar blogiau bus, jei susižavėjimo objektas pagalvos, kad tu čia rimtai. Tuomet gali nemenkai išsigąsti, kad esi jausmingas persekiotojas ar pan.

2. Tiesmukiška SMS

„Jei nori, galiu būti tavo vaikinas“ – blogiau ir negali būti, nebent tuomet, jei tai antroji SMS, kai pirmoji buvo „Labas, ką tu?“. Gal ir atsiras, kas su džiaugsmu priims minėtą pasiūlymą, bet didžioji dauguma atsakys: „Tai kad gal ačiū, bet ne“.

3. Ne SMS, o įsipareigojimų sąrašas

Tai į darbo skelbimus panašios SMS, pvz., „Tu atrodai šaunus, todėl tikiuosi, kad esi patikimas, supratingas, patiksi mano draugėms ir nežaisi kompiuteriu, o visą dėmesį skirsi man“. Tokios SMS skamba taip, tarsi rašantysis jau iškart planuoja namus, vaikus, atostogas ir pan., tau tereikia tik pasirašyti, kad atitinki reikalavimus. O jūs juk net nebuvote pasimatyme. Tokios SMS – garantuotas kelias išgąsdinti susižavėjimų objektą visiems laikams.

4. Pasiūlymų SMS

Ne visiems patinka ir, matyt, ne visuomet reikia tempti laiką, šimtą metų rašinėjant SMS: „kaip sekasi?“. Galima greičiau kviesti susitikti, svarbu tik nuspręsti ką tokio pasiūlyti, kad sutiktų ateiti – pasivaikščiojimą parke, kavos, kino filmą ar pan. Originalumas dažnai sveikintinas, tik nepersistenk su tokiais pasiūlymais, kaip „susitikim, padarysiu tau pėdų masažą“. Kaip ir nieko blogo, bet pradžiai – per stipru. Dar gali ne taip suprasti.

5. Per trumpos ar per ilgos SMS

Susipažinimo pradžioje nemažai kam stinga drąsos, bet „Labas“, „Čia aš“ ar tiesiog „J“ negarantuoja trokštamo grįžtamojo ryšio, nebent ir pats esi labai jau įkritęs į akį SMS gavėjui. Kitu atveju reiktų parašyti dar bent vieną kitą žodį, kad tinkamiau išreikštum savo susižavėjimą ir tas, kuriuo žaviesi, norėtų bendrauti toliau. Tik žiūrėk, kad tas vienas kitas žodis nevirstų visa novele. Jei vienu ypu parašai tris-keturias SMS, rizikuoji iššaukti įvairius jausmus, tik nebūtinai jie bus kupini susižavėjimo. Priklausomai nuo turinio gali pasirodyti nuobodus, per daug susidomėjęs savimi, ieškantis kam išsipasakoti savo bėdas, tardantis klausimais, ir taip toliau.

Ir žinoma, bet kokiam šaunuoliui koją pakišti gali autokorektas ar gramatika, todėl bent kartą perskaityk prieš siųsdamas, ką parašei.

Kokią nevykusią SMS esi gavęs iš savo gerbėjo? Pasidalink patirtimi, tikrai įdomu.

2014 balandžio 09
Kategorijos: Visa kita
Raktažodžiai:

Grįžkime šiandien prie bazinių telefono galimybių – elementaraus SMS. O tiksliau, prie jų gramatiškai taisyklingo rašymo. Lietuviškos raidės SMS tekste – kiekvieno apsisprendimo reikalas, nors rašyti lietuviškai ir labai sveikintina. Užtat dėl skyrybos ženklų mėginsim įrodyt, kad jie būtini. Tuoj paaiškinsime kodėl.

Visi mokame kalbėti, skaityti ir rašyti. Visi naudojame tas pačias lietuvių kalbos raides – A,B,C,Č,D,E… ir taip toliau. O nepaisant to, pasakytų žodžių prasmę neretai suprantam skirtingai. Nesusipratimai kyla netgi kalbant ir žiūrint vienas kitam į akis. Rašytinis žodis ne išimtis, o pametant galimybę būti teisingai suprastam – skyrybą – kuriozų galima patirti kasdien.

Taškas teksto gale – būdas pasakyti, kad veiksmas jau pasibaigė

Tikriausiai vienetai iš mūsų deda tašką SMS gale, bet iš kitos pusės, tai palieka vietos interpretacijai. Jei, pvz., parašote SMS „Išvariau iš tūso“ be taško gale, lengva interpretuoti, kaip „išvariau, bet jei sugalvosi planą, dar gal kažką nuveiksim“. Nesistebėkite, jei draugelis skambins su planu ir neberkite tiesų, kad „nu gi parašiau, kad viskas, varau namo“. Ne, tiesa sakant, jūsų SMS prasmė buvo ne tokia. Ji buvo bet kokia.

Mažiau šansų išvengti nesusipratimų padeda taškas SMS teksto gale. O jei principai neleidžia jo dėti, tada padės prierašas – „išvariau iš tūso namo. Tikrai“ ar pan.

Šauktukai – kažkas tarp laimės ir depresijos

Žiūrint, kaip vertinsi. Čia itin daug erdvės interpretacijai. Šauktukų naudojimas, jei jau atvirai, lietuvių kalboje labai saikingas. O štai anglakalbiai, ypač amerikiečiai, juos deda su kaupu, kaip klevų sirupą ant blynų. Mes, tuo tarpu, persismelkiam šia mada, bet dažnai ne vietoj ir ne laiku.

Pvz., kviečiate į klubą ir gaunate atsakymą SMS žinute: „Oi, kaip puiku! Nesu tikra ar būsiu! Bet jei ką – pranešiu!“. Tai, kaip čia, žmogau, suprast? Ta, kurią kvietėte yra didžiausioj euforijoj? O gal čia užslėptas cinizmas, atseit „eik sau su tokiu pasiūlymu“? O gal ji užsiėmusi ir kažkur skubanti, tai, matyt, niekur neis? Kiekvienas pats supras (ir, ko gero, neteisingai), ką čia norėta pasakyti ir viskas iš gerų kėslų virs dideliu nesusipratimu.

Nėra klaustukų, yra klaustukų – puokštė problemų bet kokiu atveju

Įprasta tvarka užduodant klausimą jį įprasminti klaustuku teksto gale. O SMSininkai, deja, šio ženklo nemėgsta taip labai, kaip ir taško. Ir jei klausimas neprasideda įprastiniais „ar“, „kur“, „kas“, „kada“, dažnu atveju tai išvirsta į dilemą kitam laido gale, laužant galvą. SMS pavyzdys: „prigriebsi jį nuo namų“. Čia klausimas ar teiginys? Tiesa sakant, lengvai gali būti suprastas, kaip liepimas. Ir tuomet viskas priklauso tik nuo nuotaikos – ar tas, kam siuntei, įsižeis, ar ne?

Klaustukų problema čia nesibaigia. Yra tokių gudruolių, kurie jų prideda per daug. Klausimas „Kada būsi?“ – suprantama labai įprastai, bet:

-          „Kada būsi??“ – mažų mažiausiai suprantama, kaip skubėjimas ir spausdinimo klaida.

-          „Kada būsi???“ – tiesiog jauti per telefono langą spaudimą: „tai kada, kada būsi, parašyk mikliai ir tiksliai“. Tokiu atveju taip ir norisi nieko neatsakyti.

Daugtaškiai – suprask, kaip nori

Kad ir ką parašėte SMS, jei ten prikrovėte daugtaškių, gavusiajam bus akivaizdu, kad tikrai norėjote pasakyti visai ne tą. Nebent gavėjas yra toks pats sielos brolis ir supranta, kad čia stiliaus reikalas. Visais kitais atvejais daugtaškiai rodo, kad ne viskas pasakyta arba pasakyta visai ne tas, kas norėta. SMS pavyzdys.: „Sakai „Pjūklas 3“… aš dar girdėjau gerų atsiliepimų apie „Linksmosios pėdutės“… bet kokiu atveju, susitinkam 8 val.”. Tokia SMS iš tiesų reiškia: „Kas tau negerai? Jau greičiau mirsiu, nei eisiu į tą siaubiaką. Aš noriu komedijos ir jei tu nesuprasi mano užuominos, tai aš gal iš vis neisiu“.

Bėda ta, kad tikrai ne kiekvienas supranta daugtaškių užuominą. O dar blogiau, jei supranta, kad užuomina duota, bet neteisingai suvokia, kokia ji. O iš vis blogiausia, kai daugtaškių pridėta tik dėl mados (suprask, čia taip kiečiau), o gavusysis įžvelgia slaptą potekstę. Tada ištinka štai kas:

-          „gal į filmą vakare“ (siuntėjo mintis: pasibūsime smagiai)

-          „sakai į filmą… kada…“ (gavėjo būsena: nuoširdžiai susižavėta idėja)

-          (siuntėjo mintis: velnias, aiškiai matyt, idėja nepatiko, reikia siūlyti kažką kitą) „žinai ką, geriau tiesiog susitinkam, prie mašinos pastovėsim“.

-          „ehm, na gerai“ (gavėjo būsena: kas čia nutiko? Tai kam išvis siūlo, jei po minutės persigalvoja)

+“ ženklas SMS‘e tikrai nereiškia „ir“

Esate matę, o gal ir patys ant sniego ar smėlyje braižę „A + T = KM” ir pan. Ir tikrai žinom, kad tai reiškia meilę. Rašydami SMS nepamirškite to „+“ ir jo reikšmės. Norėdami sutrumpinti ar tiesiog dėl mados naudojame pliuso ženklą, kuris, suprask, reiškia „ir“. Daugeliu atvejų toks manymas tinka, tik ne SMS. Labai didelė galimybė, kad jus supras ne taip.

SMS pavyzdys: „Aš + tu į vakarėlį važiuosim kartu“. Tu tiesiog norėjai pasakyti, kad kartu vyksit, nes gal gyvenat netoliese ar vykstat tuo pačiu laiku ar dar dėl šimto kitų priežasčių. Jei draugas priešingos lyties, jis gali suprasti ne taip. Jei jis nepuoselėja romantiškų jausmų, tuomet sunerims ar pasijus nepatogiai, o jei puoselėja – tuomet iššauks tuščias viltis. Pliuso ženklas tinka jei išties esate įsimylėjęs. Priešingu atveju – atsargiai.

Na, o pabaigai, visuomet pagalvokite apie kablelius. SMS tekste gramatika, o tiksliau jos nebuvimas atleidžiamas, bet kartais vis tik reikia. Aiškumo dėlei. Galiausiai, taupykite litus, nes vietoj vienos SMS teks išsiųsti gerokai daugiau, kol suprasit, kame problema ir užglaistysit nesusikalbėjimą.

Ar esate patekę į kuriozinį nesusipratimą dėl SMS? Pasidalinkite.

2013 rugsėjo 10
Kategorijos: Visa kita
Raktažodžiai:

Nežinau, kaip jūs, bet aš neretai sapnuoju ir kraupius sapnus. Štai, pavyzdžiui, į kambarį įžengia įpykusi namų šeimininkė su kočėlu ir sako: „Ir vėl palikai išmėtytas kojines – dabar tau šakės“. Pašoki išpiltas šalto prakaito, apsidairai, ar niekas nepuola, kartais dar užsibarikaduoji duris. Ko tikrai nedarau, tai nerašau SMS vidury nakties: „Draugeli, gelbėk“.

Juokas juokais, tačiau naktinis SMS‘inimas tampa nauja mada, o kai kurių mokslininkų teigimu, netgi manija. Štai viena Filadelfijos (JAV) medicinos profesorė susikrimto, kad paaugliai labai daug laiko bendrauja SMS naktimis. O juk naktimis reikėtų miegoti. Kiti gi garbūs akademinio pasaulio atstovai ramina, kad toks naktinėjimas yra dalis jaunų žmonių bendravimo. Jie tai daro visur ir visada, net ir naktį, jei nemiega. Juk  nesupaisysi tų paauglių ir jų reikalų – visi jie labai svarbūs. O ir jaunimo mados ne visiems vyresniesiems suprantamos.

Bet štai, pasirodo, atrasta ir tikroji SMS‘inimo naktimis manija – savotiška lunatizmo forma. Lunatizmas, kitaip dar vadinamas nakvišumas, tradiciškai susijęs su vaikščiojimu miegant. O štai Amerikoje nustatyti keli unikalūs atvejai, kai žmonės naktimis miegodami ne vaikšto, o rašo SMS.

Tokį labai netradicinį efektą nustatė JAV miego ekspertas Dr. Josh Werber, į kurį kreipėsi keletas merginų. Atsikėlusios ryte pastarosios aptikdavo per naktį išsiųstus SMS. Pačios šio fakto neprisimena, nes… miegojo. Kurį laiką miego ekspertas stebėjo šias moteris ir įsitikino, kad tai tikrų tikriausia tiesa – merginos miegodamos rašydavo SMS.

Naktinių SMS merginos išsiųsdavo ne vieną ir ne dvi. Ir skirtingu laiku, pvz., vieną SMS antrą, kitą – trečią val. nakties. Įdomūs atvejai, išties. Netgi komiški, kita vertus, galintys sukelti nesklandumų. Ir ne todėl, kad naktinės SMS padidins sąskaitą mėnesio gale, o dėl SMS turinio ir adresatų. Juk nesmagu būtų išsiųsti SMS kokiam pažįstamam ar netgi viršininkui ar mokytojui – jie nelabai supras.

Miego ekspertas davė paprastą patarimą – neimti telefono į lovą. Vietoj to prisiminti tradicinį žadintuvą (juk ne paslaptis, kad labai dažnai telefoną šalia lovos padedame tik dėl šios funkcijos).

Na, o visiems kitiems – ramiai. SMS‘inimo naktimis manija neužkrečiama. Ramiai miegokite su telefonu šalia.

2013 gegužės 16
Kategorijos: Visa kita
Raktažodžiai: , ,

Pasirinkti dažnai būna sunki užduotis, o pasirinkę svarstome, ar sprendimas buvo teisingas. Todėl finansinius sprendimus ypač verta apgalvoti.

Jeigu renkamės „Tele2“ planą ar paslaugas, pirmiausia verta pasitarti salone ar paskambinti į klientų aptarnavimo centrą, o po to pačiam paanalizuoti savo sąskaitas bei išklotines.

Su kokiais numeriais dažniausiai kalbate? Kokiomis paslaugomis daugiau naudojatės – naršote mobiliuoju internetu, rašote žinutes, skambinate, kiek minučių prakalbate. Įvertinus savo naudojimosi istoriją, galbūt verta užsisakyti papildomas paslaugas, kurios leis sumažinti sąskaitos dydį.

Pavyzdžiui, daugeliu atveju paslauga „Šeima ir draugai“, kainuojanti 1 Lt per mėnesį už vieną pasirinktą numerį, atsiperka jau po 6 min. pokalbių.

Reikia atsižvelgti ir į savo turimo plano tarifus. Dabar dalies planų tarifas yra 0,22 Lt/min. Taigi 6 min. x 0,22 Lt = jau 1,32 Lt. Panašiai galima paskaičiuoti ir SMS bei mobilaus interneto paslaugų paketų naudingumą. Pasirašant naują sutartį ar ją pratęsiant, pokalbių minučių, SMS žinučių ar megabaitų naršymui galima gauti nemokamai.

Taupykite pasirinkdami tinkamą planą. Reikėtų pažiūrėti, kaip dažnai ir kokia suma sąskaita didesnė nei turimo plano mėnesio mokestis. Jei sąskaitos suma dėl skambučių Lietuvos tinkluose būna didesnė nei plano minimalus mėnesinis mokestis, verta rinktis kitą planą.

Kaip pavyzdį įsivaizduokime vartotoją, kuris turi planą „50“, su minimaliu 4 Lt su PVM mėnesio mokesčiu ir vidutine 10 Lt ir daugiau mėnesio sąskaita. Jo sąskaita tikrai galėtų būti mažesnė, jei pasirinktume kitą planą.

Mūsų įsivaizduojamam vartotojui su planu „Mini“ per mėnesį reikia mokėti 15,92 Lt, kadangi kalbama nemažai – apie 100 minučių.

Pagal sąskaitoje atspindėtus vartojimo poreikius matome, kad jei paslaugomis būtų naudojamasi tiek pat turint planą „100 minučių“, per mėnesį reiktų mokėti 8 Lt.

O kokią sumą reikėtų mokėti su įvairiais planais, jei prakalbama 150 min ir daugiau?

Neverta bijoti didesnio minimalaus mėnesinio mokesčio, jei skambinama daug, juk tada paslaugomis naudotis bus galima pigiau ir daugiau. Patarlė sako – „kad taupysi, tai ir turėsi“, tad skaičiuoti tikrai verta.